Księgowość dla sklepu internetowego – co trzeba wiedzieć?

Z roku na rok powstaje coraz więcej sklepów internetowych. To nie może dziwić. Handel internetowy rozwija się w ogromnym tempie, a same sklepy przynoszą coraz większe zyski. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż konsumenci coraz częściej decydują się na zakupy online zamiast w sklepach stacjonarnych. Jednak sklep internetowy, jak każdy inny biznes, musi prowadzić swoją księgowość.

Formy rozliczania

Sklep internetowy może być prowadzony pod różnymi formami prawnymi. Najczęściej jest to jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Księgowość sklepu internetowego musi być dostosowana do konkretnej formy prawnej, pod którą prowadzi się sklep internetowy. Księgowość można prowadzić samodzielnie lub podpisać umowę współpracy w tym zakresie z biurem rachunkowym. Wybór biura rachunkowego to dobra decyzja w momencie kiedy obroty sklepu zaczynają znacznie wzrastać. Biuro rachunkowe dla sklepu internetowego może w takim przypadku znacznie odciążyć biznes. Poza tym właściciel ma pewność, że wszelkie rozliczenia i deklaracje podatkowe realizowane są w sposób prawidłowy.

KPiR a ryczałt

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości. Jednak w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych możliwy jest wybór księgowości uproszonej. Mowa tu o rozliczaniu się na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) lub na podstawie ryczałtu. KPiR zakłada ewidencjonowanie wszystkich przychodów ze sprzedaży oraz kosztów związanych z prowadzeniem sklepu internetowego. Innym rozwiązaniem jest ryczałt. Jest nieco mniej popularny. Wynika to z faktu, iż w przypadku ryczałtu opodatkowaniu podlega całych przychód sklepu internetowego. Jest to jednak dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy prowadzenie e-sklepu nie generuje zbyt dużych kosztów. To jaką formę opodatkowania wybrać zwykle zależy od kilku czynników. Jeśli nie ma się pewności warto zapytać o radę w biurze rachunkowym. Dobra księgowa dla sklepu internetowego z pewnością pomoże w podjęciu dobrej decyzji.

Księgowość wbudowana w sklep

Na rynku istnieją platformy do prowadzenia sklepów internetowych, które wbudowane mają moduł dotyczący księgowości. To bardzo ułatwia zarządzanie sprawami finansowymi. Pamiętać jednak trzeba, że dobrym rozwiązaniem jest sytuacja, kiedy sprawami księgowymi zarządza specjalista. Księgowość sklepu internetowego zawsze musi być prowadzona bardzo skrupulatnie. To biznes, który charakteryzuje się dużym obrotem, a tym samym sporą ilością dokumentów finansowych. Nie trudno tu o błąd.

W Katowicach znalezienie biura rachunkowego jest łatwe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *