E-księgowość

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą niewielkie firmy zwykle decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości. Nie tylko daje im to większą wiedzę na temat swojej firmy, ale także mogą oni nieco zaoszczędzić. Dobrym rozwiązaniem dla nich może okazać się e-księgowość.
Czym jest e-księgowość?
Jako e-księgowość należy rozumieć zestaw narzędzi, które są niezbędne przedsiębiorcy do prowadzenia własnego biznesu. Zebrane są one w formie spójnej całości i udostępnione przez przeglądarkę. Przedsiębiorca płaci abonament za owe oprogramowanie i może również liczyć na wsparcie specjalistów z różnych dziedzin — księgowości, podatków, prawa pracy bądź ubezpieczeń.
Czy e-księgowość jest dla wszystkich?
Należy sobie zdawać sprawę, że e-księgowość nie jest przeznaczona dla wszystkich przedsiębiorstw. Przeznaczona jest dla podmiotów, u których występują szablonowe, nieskomplikowane czynności gospodarcze. Mogą z niej skorzystać mikro— oraz małe firmy, szczególnie te, które swoją księgowość prowadzą w formie ryczałtu ewidencjonowanego lub w oparciu o Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów.
Na co może liczyć przedsiębiorca w ramach e-księgowości?
Największe serwisy, które oferują tego typu usługi, oferują swoim użytkownikom:
● system magazynowy,
● program do faktur,
● środki trwałe,
● księgowość do VAT i PIT,
● CRM,
● moduły Kasa/Bank
● analizy,
● kadry i płace.
Oferują one również liczne integracje z różnego rodzaju aplikacjami zewnętrznymi, które są przydatne przedsiębiorcom:
● Google Calendar,
● platformy e-commerce,
● systemy samodzielnej windykacji,
● bankowość online.
Jakie są zalety e-księgowości?
Wśród największych zalet e-księgowości należy wymienić aktualizację przez wydawcę oprogramowania zgodnie ze wszystkimi zmianami w prawie. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi pilnie śledzić wszelkich zmian w prawie i dostosowywać do nich za dodatkowe pieniądze obsługiwanych przez niego programów.
Równie istotną zaletą jest bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze. Profesjonalne serwisy korzystają z najwyższej klasy usług hostingowych, a także muszą mieć wdrożoną politykę bezpieczeństwa przetwarzanych danych. Narzuca ona na wydawcę oprogramowania takie obowiązki jak: odpowiednie rozmieszczenie danych na serwerach, tworzenie oraz przechowywanie kopii zapasowych w wielu niezależnych lokalizacjach, szyfrowanie danych oraz wiele innych czynności, które służą poprawie bezpieczeństwa przechowywanych danych.
E-księgowość jest również o wiele tańsza niż zatrudnienie księgowej. Zwykle przedsiębiorca musi płacić opłatę abonamentową, która jest o wiele niższa niż miesięczne wynagrodzenie pracownika. Kwota abonamentu wynosi średnio 33 złote na miesiąc, natomiast w przypadku zatrudnienia księgowej przedsiębiorca musi liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 4 500 złotych miesięcznie. Rozliczanie przez biuro rachunkowe również wypada drożej, ponieważ w tym wypadku należy liczyć się z wydatkiem rzędu 150 złotych na miesiąc.

www.bazadoradcow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *